Zlato je pre nás ľudí cenné snáď od nepamäti. Už naši dávni predkovia sa ním skrášľovali, platili ním a bolo pre nich tou najvyššou hodnotou. A dodnes je tomu tak, hoci zlaté mince vystriedali papierové bankovky a bankomatové karty, zlato je skrátka večné a jeho hodnota neklesá. Dokonca sa cena zlata za posledných 20 rokov takmer strojnásobila, čo zo zlata i šperkov z neho zhotovených robí veľmi cennú komoditu.
Avšak, kto chce skutočne zarábať na zlate, zrejme mu nepostačí len zájsť do najbližšieho klenotníctva a kúpiť ľubovoľné zlaté náramky či prstene.
Ako to teda s predajom a zarábaním na zlate je?
Výkup zlomkového zlata
Zrejme každý vlastní nejaký zlatý prsteň, retiazku, možno aj pretrhnutú či náušnice. Neverili by ste, ale aj zo zdanlivo nepoužiteľných zlatých náramkov sa dá čo-to vyťažiť. Preto žiadne vyhadzovanie zlata neplánujte a radšej sa pokúste Vaše zlaté zlomky výhodne predať.
Neočakávajte však nijaké závratné sumy. Podobné zlaté kúsky, už používané a bez certifikátu pravosti nikdy nepredáte v rovnakej cene, ako boli kupované, nieto ešte za vyššiu sumu. Keďže sám o sebe je takýto šperk nepoužiteľný a musí sa ďalej spracovať, aj to zráža jeho cenu. Nestrácajte však nádej a nepredávajte hneď prvému záujemcovi. Oplatí sa obísť aj niekoľko záložní, kde vykupujú zlaté šperky, pretože ceny za zlomkové zlato sa môžu výrazne odlišovať.
Zlato bez poškodenia predáte výhodnejšie
Zlaté náramky, hoci aj po starej mame, ako aj iné cennosti zo zlata, na ktorých nebadať ani po rokoch nosenia známky výrazného poškodenia, predáte už omnoho výhodnejšie ako zlomkové zlato. Ak Vás teda omrzel nejaký zlatý šperk, ktorému v podstate nič „nie je“, je tu veľký predpoklad, že bude mať vyššiu hodnotu. K jeho celkovej cene sa totiž môže pridružiť aj umelecká alebo historická cena, to však v bežnom zlatníctve len tak neodhadnú. Najistejšie je s cenným zlatým šperkom zamieriť rovno do aukčnej siene.
Historickú hodnotu ale neočakávajte od obrúčky, ktorej sa chcete zbaviť, lebo ste čerstvo rozvedení. Tú predáte jedine v záložni, prípadne v klenotníctve, skrátka na mieste, kde vykupujú zlaté šperky. Podobne sa môžete „zbaviť“ a trochu na tom zarobiť aj šperku, ktorý ste dostai ako dar, no príliš Vám nesadol. Lepšie, ako nechať ho „ležať“ v krabičke je posunúť ho ďalej niekomu, komu sa páčiť bude. A zaplatí Vám zaň. Možno sa Vám pošťastí a prilepšíte si aj o niekoľko stovák eur.
Skutočný obchod so zlatom, kde sa točia veľké peniaze sa však deje niekde inde a s iným zlatom. K tomu sa ale v prípade, že nie ste obchodník na burze alebo milionár, čo nevie, čo s peniazmi, zrejme len tak nedostanete. Ale ktovie, možno sa aj Vám niekedy pošťastí vlastniť zlatú tehlu či mince zo zlata nevyčísliteľnej hodnoty.
Autorské právo: domenicogelermo / 123RF Reklamní fotografie