Dostali, našli ste, alebo sa chystáte kúpiť hodnotnejší šperk? V takom prípade máme pre vás zaujímavú informáciu. Na internete, no aj v niektorých kamenných obchodoch sa veľmi ľahko dostanete po falzifikáty. Buď sú z nekvalitného zlata, alebo vôbec nie sú zo zlata. Nie, že by šperky z chirurgickej ocele boli zlé, no keď platíte za zlato, chcete predsa zlato.

Váha

Každý druh zlata má inú váhu. Pri prsteňoch a iných malých šperkoch to pravdepodobne v rukách nepocítite, no práve v takomto prípade vám pomôže váha. Zistite si, koľko môže vážiť prsteň z konkrétneho karátového zlata a ak bude vážiť výrazne menej, viete, že ide o falzifikát.

Zvláštne zafarbenie

Klasické zlato spozná každý, ružové a biele sa dá tiež rozpoznať, no ak vidíte na šperkoch zvláštne farby a odlesky, respektíve ak sa po krátkom čase začnú na šperkoch objavovať škvrny, je čas navštíviť konkrétny obchod a nechať si to vysvetliť. Priamo od predajcu

Chemický pokus

Na internete nájdete rôzne návody, ako pomocou špeciálnych zlatníckych roztokov vyskúšať pravosť šperkov. Rôzne chemické reakcie pramenia z iných druhov kovov. Niektoré dokážete vykonať aj s použitím domácich vecí, napríklad octu. Ak by ste k tomu mali navyše aj zlatnícky mikroskop, máte vyhrané.

Poproste zlatníka

Nemáte potrebné vybavenie? Zaskočte do najbližšieho zlatníctva alebo záložne. Každý dobrý zlatník vám určite ochotne pomôže identifikovať a overiť pravosť zakúpeného šperku. Ak vás takýto nezainteresovaný odborník ubezpečí, že šperk je pravý, nemusíte sa báť.

Nakupujte správne

Ak sa chcete takýchto vecí vyvarovať a netráviť čas overovaním pravosti a prípadnou reklamáciou falošných šperkov, môžete sa rozhodnúť pre nákup v pravých a hlavne autorizovaných predajniach s dlhou históriou. Okrem pravosti šperkov získate aj záruku a často možnosť nakúpiť šperky, ktoré sú jedinečné a originálne.