Skúsení šoféri majú prehľad vo svete pneumatík a presne vedia, ktoré sú pre ich vozidlo najvhodnejšie. Nájdu sa však aj šoféri začiatočníci kupujúci pneumatiky po prvý raz. Pre týchto šoférov prinášame malý prehľad toho, ako si pneumatiky vybrať.
Pneumatiky musia sedieť s modelom vozidla
Idete kupovať pneumatiky po prvý raz? V prvom rade nahliadnite do veľkého technického preukazu. V ňom nájdete údaj o rozmeroch pneumatík, ktoré konsolidujú s vašim modelom vozila. Tento údaj je pre motoristu smerodajný a je potrebné ho dodržať. V kamennom obchode alebo na internete si následne všímajte označenie pneumatík resp. ich rozmery, ktoré musia sedieť s rozmermi v technickom preukaze. Druhým krokom je výber dezénu pneumatiky. Typ dezénu si všímajte v prípade, že kupujete zimné i letné pneumatiky. Poznáme tri typy dezénu – symetrický, asymetrický a smerový. Pneumatiky s asymetrickým dezénom lepšie odvádzajú vodu pri silnom daždi alebo pri topiacom sa snehu. Zároveň majú lepšie brzdné vlastnosti. Symetrický dezén pneumatík patrí medzi najviac predávané a je akýmsi štandardom vo svete pneumatík. Veľa motoristov po pneumatikách so symetrickým dezénom siahne kvôli ich nižšej cene. Ak počas roka nenajazdíte veľa kilometrov, pokojne si ich kúpte. Smerový dezén pneumatík vám zaistí dobrý záber a zároveň bezpečnosť pri prudkom daždi. Tieto pneumatiky sú zlatou strednou cestou v pomere ceny a kvality.
Všímajte si aj štítky na pneumatikách
Pneumatiky sú časťou vozidla, ktorá vás drží na vozovke, a preto nie je na mieste na nich šetriť. Hliníkové disky vyzerajú síce šik, ale pred nehodou vás neochránia. Radšej si kúpte lacnejšie disky a investujte do pneumatík, pri ktorých si pozorne preštudujte štítok. Na štítku nájdete informácie o tom, akú spotrebu (valivý odpor) bude mať vaše vozidlo, o priľnavosti na vozovku a o hlučnosti. Pneumatiky majú na spotrebu vozidla značný dosah. Veľa o spotrebe vám napovie údaj o valivom odpore pneumatiky. Nižší odpor (trieda A) znamená nižšiu spotrebu. Priľnavosť pneumatík na vozovku je dôležitá z hľadiska bezpečnosti. Vďaka štítku zistíte, ako sa zachová pneumatika na vlhkej a po novom aj na zľadovatenej vozovke. Posledný údaj na štítku hovorí o hlučnosti pneumatík. Možno sa vám zdá táto informácia irelevantná, ale pri dlhšej jazde vás príliš hlučné pneumatiky môžu značne rozptyľovať. Nech už si vyberiete akékoľvek pneumatiky, rátajte s tým, že ich životnosť je obmedzená a pohybuje sa od 4 do 5 rokov.