Domáce čistenie sedačky: Vystačíme si s domácim čistením aj pri veľkom znečistení?

Vystačíme si s domácim čistením aj pri veľkom znečistení?

Ak sa jedná o naozaj veľké znečistenie, odpoveď je NIE. Pri menšom si však vystačíme aj sami doma. Čo presne si predstaviť pod menším znečistením? Sú to hlavne malé škvrny od nápojov či jedla, omrvinky, prach, pot alebo mastnota. Ak sa jedná o väčšie škvrny či natrhnutú kožu, tu už si doma neporadíme. Veľké znečistenie či poškodenie kože patrí do rúk profesionálov. Čistenie kožených sedačiek je totiž hotová veda.

Na čo sa zamerať pri domácom čistení?

V prvom rade si treba položiť otázku aký typ kože v aute máte, a ktoré prípravky by mohli byť nevhodné. Ak ste si nie istý, nechajte si poradiť od odborníkov v salóne. Čistenie kože nie je lacná záležitosť, a preto si dajte záležať na výbere kvalitných prípravkov. Na začiatok sa zamerajte hlavne na dôkladné vysatie automobilu. Zabezpečíte tým, že v interiéri nezostanú nielen omrvinky, ale ani prach. Postupujte podľa návodu uvedenom na prípravku, a presne dodržte aj čas pôsobenia. Ak by ste nedodržali všetky pokyny v návode, hrozilo by vám aj poškodenie kože, a to určite nechcete. Čistenie koženej sedačky si vyžaduje dodržanie časových intervalov.

Na aké prípravky sa zamerať v prípade domáceho čistenia?

Prvá rada znie, poraďte sa s odborníkmi a stavte na profesionálne prípravky a čistenie, určené práve na váš typ kože. Na trhu je veľa multifunkčných prípravkov, ktoré vám garantujú nielen vyčistenie, ale aj ošetrovanie kože. Tieto prípravky pod názvami 2v1 vám síce ušetria peniaze, no nemôžete od nich čakať 100% výsledok, ako keby ste zverili vaše auto do rúk odborníkov. Ak sa jedná len o údržbu, tú ľahko zvládnete aj doma s týmito prípravkami.

Ak sú vaše sedačky extrémne znečistené, postupujte podľa nášho návodu. Po vysatí prachu a omrviniek zotrite tú najväčšiu špinu pomocou jednorázových čistiacich utierok určených na kožu. Potom na sedačky naneste penivý čistiaci prostriedok, pomocou mäkkej špongie ho krúživými pohybmi roztrite po sedačke. Postupujte podľa návodu na obale. Nechajte chvíľu pôsobiť. Potom nadbytočný prípravok zostrite z povrchu pomocou suchej savej handričky. Nezabudnite, túto čistiacu procedúru nikdy nerobte na priamom slnku, inak by vám hrozilo poškodenie kože.

Po čistení prichádza na rad ošetrenie

Tento krok je rovnako dôležitý ako samotné čistenie. Preto ho nikdy neobíďte s tým, že nemáte čas, alebo budete mať pocit, že koža je už čistá a to stačí. Vhodnou ošetrujúcou starostlivosťou jej zabezpečíte dlhú životnosť a odolnosť. Ošetrovanie kože je nevyhnutnou bodkou za správnou starostlivosťou. Po čistení počkajte aspoň polhodinu, inak by prípravky mohli zreagovať. Zase je dobré držať sa rád profesionálov, a vybrať si prípravok z tej iste rady, z akej ste použili aj čistič. Samotné ošetrenie vám môže dokonca zabrať viac času ako čistenie, lebo je potrebné prípravok dôkladne rozotrieť a zapracovať do sedačiek.

Určite nepoužívajte krém ktorý máte doma, napríklad Indulonu, ale zamerajte sa na prípravky ako sú ošetrujúce krémy a balzamy, alebo spreje na impregnáciu kože. Často krát obsahujú vitamín E, zvláčňujúce a impregnujúce zložky. Naneste ho na jemnú jelenicovú handričku a krúživými pohybmi ho zapracujte do kože. Po dokončení nechajte sedačky trochu uschnúť a nakoniec kožu pretrite ešte suchou handričkou. Takto ošetrená koža sa bude krásne lesknúť a bude chránená.