Odkladáte povinnosti? Inšpirujte sa tipmi, ako dať prokrastinácii zbohom
Poznáte to. Chcete konečne dopísať kapitolu bakalárky, no neskôr sa pristihnete pri tom, že už 2 hodiny pozeráte videá na Youtube. Hľadáte si prácu, no nakoniec skončíte pri scrollovaní Facebooku. Prokrastinácia nás sprevádza na každom kroku. Čo je jej príčinou a ako sa odkladania povinností môžete zbaviť? Prečítajte si pár tipov ako na to.
Zoznámte sa s prokrastináciou
Hľadáte výhovorky, prečo by ste mohli prácu odložiť na neskôr? Potom máte pravdepodobne problém s prokrastináciou. Odkladanie úloh vás časom doženie a nemusí to dopadnúť najlepšie. Ak chcete prokrastinácii predísť, mali by ste najprv prísť na to, čo je jej príčinou.
Jednou z nich môže byť aj to, že vám nie je jasné, čo vlastne chcete dosiahnuť. Jeden deň sa učíte, na ďalší už hráte hry. Ráno sa rozhodnete, že obmedzíte sociálne siete, no na obed už odpisujete kamarátom na Messengeri. Miesto toho, aby ste si hľadali vysnívanú prácu alebo stáž a pripravovali si životopis, sa radšej uchýlite k seriálom.
Začnete prokrastinovať, no nepripúšťate si to. Ak však neuvidíte výsledky, demotivuje vás to. A kde nie je motivácia, prichádza znova prokrastinácia. Preto si určte priority a nestanovujte si nedosiahnuteľné ciele.
Zbavte sa takisto negatívnych myšlienok či pocitov menejcennosti. Otázky ako „Dokážem to? Čo si o tom pomyslia? Čo ak to robím zle? Príjmu ma tam?“ zavrhnite. To, že niečo odložíte iba preto, že si neveríte, vás k vysnívanému cieľu neposunie.
Hľadajte motiváciu, porozumenie, príjemné prostredie – to všetko vašu produktivitu môže zvýšiť. Ak nie ste motivovaní, nerozumiete úlohe alebo vás neustále niečo vyrušuje, bude jednoduchšie robiť niečo nepotrebné ako vykonávať úlohu, ktorú neviete splniť. Neskôr však prichádza pocit ľútosti a viny a to môže vaše výsledky ešte viac zhoršiť.
Nezamieňajte prokrastináciu s lenivosťou
Uvedomenie si, že prokrastinácia nie je lenivosť, je na ceste za lepšími výsledkami kľúčové. Ak by ste boli naozaj leniví, neurobíte jednoducho nič a neprichádzajú ani výčitky. Prokrastinátori však majú túžbu niečo dokázať či urobiť, no svoje úlohy iba odkladajú.
A ak vám príde, že pri relaxe prokrastinujete, ste na omyle. Relax je potrebný – nabijete sa tým energiou. Preto neodsúvajte oddych na druhú koľaj, môžete si tak vypestovať nespavosť či frustráciu, ktorá znova povedie k odkladaniu povinností.
Ako sa zbaviť prokrastinácie?
- Nerozptyľujte sa. Vypnite všetky zariadenia, ktoré by vás mohli otravovať svojimi notifikáciami.
- Stanovte si pravidlá, ktoré vám pomôžu dosiahnuť váš cieľ. Niekedy stačí lepší time management, to-do list alebo určenie si pracovných návykov.
- Určte si ciele, ktoré budú dosiahnuteľné. Menšie ciele ľahšie splníte a tým budete viac motivovaní.
- Ak motivácia neprichádza, nečakajte, ale začnite hneď. Motivácia sa väčšinou dostaví okamžite po tom, čo sa do práce alebo úlohy zažeriete.
- Nenechajte sa zožierať výčitkami, ak niečo nedosiahnete. Poučte sa zo svojich chýb a pokračujte v naplňovaní svojich cieľov.
- Verte si. Všetko, čo robíte, má zmysel. A ak si pri hľadaní novej práce myslíte, že nemáte dostatok skúseností, vyskúšajte stáž pre študentov, poprípade vás k nájdeniu vysnívanej práce namotivuje absolventská prax.
- Neodkladajte povinnosti na poslednú chvíľu. Niekedy je práca pod tlakom efektívnejšia, no časom z toho budete nervózni a vyčerpaní. Je lepšie, ak máte vo všetkom poriadok a viete, že nebudete všetko odovzdávať tesne po termíne s ospravedlňujúcim sa emailom.
Prokrastinácia je každodenným strašiakom každého študenta. Ak však dodržíte tieto tipy, môžete sa jej raz a navždy zbaviť. Nezabúdajte však niekedy zvoľniť a dať si od nekonečného kolotoča povinností pohov.