Kúpiť si drahé pneumatiky a očakávať od nich, že budú bezpečné aj po pár rokoch používania nie je veľmi rozumné. Pneumatiky, a to všetky bez rozdielu, môžu veľmi rýchlo stratiť parametre bezpečnosti. Ako je možné zabrániť, aby pneumatiky bezpečnostné vlastnosti strácali príliš rýchlo a čo robiť, aby si ich zachovali?
Drahé pneumatiky nemusia byť vždy bezpečné
Ak si kupujete nové zimné alebo letné pneumatiky nespoliehajte sa len na to, že sú drahé, a preto sú iste kvalitné i bezpečné. Dôležité je sa vyznať v štítkoch, ktoré musia byť pripojené ku každej novej pneumatike. Už rok platí nariadenie EU, že na štítkoch je vytlačený QR kód, takže si behom minúty dokážete overiť správnosť uvedených údajov. Práve označenie pneumatík je smerodajnou informáciou o ich kvalite. Zo štítku sa dozviete, do akej kategórie je daná pneumatika zaradená s ohľadom na správanie sa na mokrej vozovke, aký má valivý odpor, o jej hlučnosti a pri zimných pneumatikách tiež o bezpečnosti pneumatiky počas jazdy na ľade a snehu.
Neplatí pravidlo, čím väčší, tým lepší
Niektorí motoristi sa spoliehajú na to, že ak si kúpia širšiu pneumatiku, tak bude lepšie sedieť na vozovke. V prvom rade musíte vždy dodržať pravidlo kompatibility novej pneumatiky s modelom vášho vozidla. Pneumatiky kupujte podľa odporúčaných rozmerov uvedených v technickom preukaze. Za istých okolností je širšia pneumatika bezpečnejšia, ale toto pravidlo neplatí vždy. Širšie pneumatiky majú s vozovkou síce väčší kontakt, a preto sa vám automobil bude za sucha dobre ovládať, ale na mokrej vozovke táto zásada neplatí. Počas dažďa musí pneumatika odvádzať vodu z veľkej plochy a môže dôjsť k šmyku.
Nulová starostlivosť, nulová bezpečnosť
Ako motorista nemáte povinnosť len výmeny sezónnych pneumatík. Vašou povinnosťou je celoročná starostlivosť. Ak na starostlivosť o pneumatiky zabúdate alebo ju ignorujete, tak škodíte sebe i pneumatikám. Sebe v tom smere, že sa vám vozidlo bude horšie ovládať, zvýši sa riziko havárie a budete musieť častejšie kupovať nové pneumatiky. Počas výmeny pneumatík si vždy dajte v servise nastaviť geometriu. Pravidelne umývajte vozidlo spolu s pneumatikami a nezabúdajte ani na hliníkové disky. Každé dva týždne kontrolujte tlak v pneumatikách. Automobil s podhustenými pneumatikami sa horšie ovláda, spáli viac benzínu a pneumatiky sa rýchlo ojazdia. Preháňať to s fúkaním vedie k riziku šmyku či dokonca k defektu.