K čomu sa dá prirovnať výber vírivky alebo swim spa? K výberu auta alebo nového telefónu? Dalo by sa povedať, že výber vírivky je úplne iný proces.
Ak si vyberáme napríklad auto, aspoň približne vieme, na čo sa pri výbere zamerať. Aké funkcie sú pre nás dôležité, a ktoré naopak môžeme vynechať.
Vírivky však nevyberáme tak často. Väčšinou je to produkt, ktorý vyberáme raz za život. Takže je dobré vedieť, na čo si dať pri výbere dobrý pozor.
- Využitie vírivky a počet osôb
Na trhu existujú jacuzzi pre 2 až 7, niekedy aj viac osôb. Počet pevných miest vo vírivke však spravidla neurčuje, pre koľko osôb je vírivka vhodná.
Ešte pred samotným výberom vírivky si určite, na aký účel a koľkí budete vírivku aktívne používať. Bude len pre vás a partnera alebo si budete pozývať aj rodinu a priateľov?
Očakávate od vírivky len relax alebo plnohodnotnú hydromasáž pre regeneráciu svalov?
2. Umiestnenie
Je iné mať vírivku v interiéri a iné mať ju vonku na záhrade alebo terase. Exteriérové vírivky na rozdiel od tých v interiéri by mali mať kvalitnú termoizoláciu a termokryt, ktorý bude udržiavať konštantnú teplotu vody, aby sa zamedzilo príliš vysokým nákladom na ohrev.
S umiestnením vírivky súvisí aj veľkosť a tvar vírivky. Nie každý má neobmedzené priestorové možnosti a tak ešte pred kúpou vírivky zvážte, akú veľkosť a tvar si môžete z hľadiska priestoru dovoliť.
3. Obsluha a ovládanie
Nikto sa nechce pri kúpaní zdržiavať lúštením zložitých nastavení. Ovládanie vírivky by malo byť jednoduché a intuitívne.
4. Použitý materiál a kvalita spracovania
Škrupiny víriviek sú najčastejšie vyrobené z akrylátu a aj tu platí, že sa stretnete s vírivkami z kvalitného, aj menej kvalitného akrylátu.
Lacné materiály sa môžu časom vydúvať, ošúchať alebo prasknúť. Rovnako dôležitý je materiál použitý na trysky, držadlá a ďalšie časti, ktoré sú často namáhané.
5. Náklady na prevádzku
Cena vírivky je jedna vec, cena za prevádzku druhá. Mesačné náklady na prevádzku vírivky zahŕňajú elektrinu, čistiacu chémiu, filtre a v závislosti od kvality filtrácie aj vodné a stočné.
Kvalitné vírivky si vystačia s výmenou vody približne 4x za rok. Čím lacnejšia vírivka a nekvalitnejšia, nevýkonná filtrácia a čistenie vody, tým vyššie náklady na vodu.
6. Typ a počet trysiek
Trysky môžu byť hydromasážne alebo len vzduchové. Ideálne je, ak má vírivka kombináciu viacerých typov trysiek, ale výber je samozrejme len na vás.
Podstatný je ich výkon, regulácia výkonu sa kvalita uchytenia do akrylátu.
7. Čerpadlo
Je nevyhnutnou a nie zrovna lacnou súčasťou vírivky. Takže chcete, aby vydržalo čo najdlhšie bez porúch.
Pri čerpadlách platí, že čím vyšší výkon, tým lepšie. Okrem toho je dobré preveriť si jeho hlučnosť a spotrebu elektriny.
Text podlieha autorským právam.