Akákoľvek pyrotechnika bez rozdielu, či sa jedná o petardy, ohňostroje, ale aj na dojem bezpečné lampióny šťastia, si vyžaduje maximálnu opatrnosť a dodržiavanie základných zásad ich používania. Sú v nich totiž prítomné horľavé a výbušné látky, ktoré dokážu veľmi ľahko spôsobiť nešťastie. Prinášame vám pár základných pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať aj vy.
Základné zásady bezpečného používania pyrotechniky
Pre všetku pyrotechniku platí niekoľko spoločných pravidiel. A to nasledujúce:
· Nakupovať by ste ju mali len u preverených predajcov. Žiadne tržnice či podobné miesta. Báť sa nemusíte nakupovať pyrotechniku na internete, no opäť len u serióznych obchodníkov.
· Vždy si podrobne prečítajte odporúčania súvisiace so skladovaním. Petardy, rakety, dymovnice, ohňostroje či iné typy pyrotechniky s obsahom výbušnín si vyžadujú suché a chladnejšie miesta. Zabrániť musíte tiež ich kontaktu so zdrojmi tepla, otvoreným ohňom a nebezpečné sú tiež pre deti.
· Odporúčania na obale dodržiavajte aj v prípade používania. Preto si vopred naštudujte kompletný postup.
Nie na každom mieste
Na odpálenie pyrotechniky či púšťanie lampiónov si vyberajte vhodné miesta. Rakety a ohňostroje by ste mali púšťať z priestorov, kde sa nenachádza veľa ľudí. Vyhýbajte sa preto námestiam či okoliam kostolov. Rovnako by vás nemalo ani napadnúť používať túto pyrotechniku v interiéri. Petardy rovnako nepoužívajte medzi ľuďmi, keďže nikdy neviete, kde kto môže skočiť rovno pod horiacu petardu. Pre lampióny šťastia voľte otvorené priestranstvá, ktoré sú vzdialené od ľudských obydlí alebo lesa aspoň 100 metrov. Zakázané je púšťať lampióny 25 kilometrov od letiska, pretože by mohli predstavovať vážne nebezpečenstvo pre lietadlá.
Vždy minimálne vo dvojici
Bez ohľadu na typ pyrotechniky a jej náročnosť na použitie, nikdy ju nezapaľujte sami. Vždy aspoň vo dvojici. Platí to aj pre lampióny šťastia, kedy pri zapaľovaní musí jedna osoba držať lampión nad zemou vo výške 0,5 až 1m a druhá podpaľovať parafínový kahan.