Na mravce existujú desiatky prípravkov, ktorých účinok je na rôznej úrovni. Najčastejšie sa na boj s mravcami využívajú priamo dávkované spreje alebo nástrahy. Okrem chemických prípravkov mnohí ľudia skúšajú na mravce babské rady, ktoré nie vždy majú zmysel. Ktoré zbrane proti tomuto lezúcemu hmyzu účinkujú najlepšie?
Prečo babské rady na mravce nezaberajú
Domácky vyrobené nástrahy na mravce alebo rôzne prírodné zdroje sú len doplnkovým prostriedkom proti mravcom. Niektoré z týchto domácich rád dokonca vôbec neúčinkujú. Najčastejšie sa proti mravcom využívajú odpudzovače vo forme byliniek a rastlín, ktorých zápach má mravce odradiť pred vstupom do interiéru. Ide predovšetkým o levanduľu, mätu a eukalyptus. Nie všetky druhy mravcov reagujú na vôňu daných bylín. Keďže ide o pomerne inteligentný hmyz, jednoducho rastlinu obídu a zjavia sa na inom mieste. Iba dočasne účinkujú postreky vyrobené z kyseliny citrónovej a octu. Postrek veľmi rýchlo vyprchá a ničí len pachovú stopu mravcov. Keď chcete mravce v domácnosti vyhubiť, musíte sa jednoznačne spoľahnúť na insekticídy. Najviac využívané sú spreje a nástrahy s gélovými výplňami.
Spreje proti mravcom
Spreje proti mravcom majú výhodu v rýchlej účinnosti. Lenže riešia problém s mravcami len na chvíľu, keďže likvidujú iba priamo postriekaný hmyz. Na niektoré druhy mravcov, napríklad na mravca faraóna, je nutné využiť špeciálne postreky, ktoré obsahujú účinnejšie látky. Mravec faraón neodolá prípravkom, ktoré obsahujú látku S-metoprén. Táto látka bráni jeho množeniu, čo je základ likvidácie kolónie. Ostatné spreje na lezúci hmyz majú výhodu v tom, že usmrtia nielen mravce, ale tiež šváby, blchy či ploštice. Nevýhodou sprejov na mravce je riziko alergie u človeka a domácich zvierat. Nutné je spomenúť i fakt, že spreje nedokážu eliminovať problém s množením mravcov.
Nástrahy na mravce
Nástraha na mravce v sebe spája dva veľké benefity – nástrahy sú skryté v domčeku alebo stanici a dokážu vyhubiť kompletne celú kolóniu mravcov. Nemôžete však od nich očakávať okamžitý účinok. Mravce budú miznúť postupne a vo väčšine prípadov ich vyhubíte do dvoch až troch týždňov. Nástraha na mravce v sebe ukrýva gél, ktorý mravce požierajú a zároveň ich robotnice zanesú do mraveniska. Gélom kŕmia ostatné mravce a tiež kráľovnú. Časom všetky jedince vymrú. Druhou bezpečnou možnosťou hubenia mravcov je deratizačná stanička. Do deratizačnej staničky je možné umiestniť rôzne typy nástrah a jedov. V staničke sú prípravky bezpečne ukryté, nedostanú sa do nich deti a ani zvieratá. Do staničky vložte návnady vo forme lepiacich pásikov alebo granúl, ktoré začnú mravce hubiť už po dvoch dňoch od aktivácie prípravku.