Počuli ste už niekedy o lymfedéme? Pravdepodobne neraz. Toto ochorenie patrí medzi choroby žíl a lymfatického systému. V súčasnosti sa vyskytuje u mnohých vekových kategórií, preto nie je nič nezvyčajné, že lymfedém sa vyskytne aj u mladších ročníkov. V tomto článku si priblížime, o čo vôbec ide a tiež si povieme niečo o možnostiach liečby.
V dnešnej dobe sa výskyt ochorení len rozrastá. Dôvodom sú vonkajšie a vnútorné vplyvy. Častým ochorením je lymfedém alebo inak povedané, lymfatický opuch. Ide o poruchu drenážnej funkcie lymfatických ciev. Tá sa prejavuje nahromadením tekutiny práve v medzibunkovom priestore. Dôležité je v tomto prípade povedať, že toto ochorenie sa nedá úplne vyliečiť. V dnešnej dobe existuje množstvo inovatívnych možností, ktoré zaručujú pomerne kvalitné liečenie lymfedému.
Ako vzniká lymfedém?
Pravdepodobne by vás zaujímalo aj to, ako taký lymfedém vzniká. Už v úvode tohto článku sme si spomínali, že ide o akýsi lymfatický opuch ktorejkoľvek časti mäkkých tkanív tela. Môže ísť napríklad o lymfedém ruky, nohy alebo celkovo končatín. Častejšie sú týmto ochorením postihnuté ženy ako muži.
Lymfedém sa vo všeobecnosti rozdeľuje na primárny a sekundárny. Primárny lymfedém je spôsobený v dôsledku vrodenej poruche vývoja lymfatického systému uzlín alebo ciev. Naopak, sekundárny lymfedém vzniká dôsledkom druhotného postihnutia lymfatického systému. V tomto prípade môžeme hovoriť o malígnom alebo benígnom lymfedéme.
Základom je dobrá terapia
Čo sa týka liečby, najskôr budete musieť absolvovať návštevu vášho všeobecného lekára. Základom celej liečby je terapia, ktorá je zameraná na zmiernenie opuchu. Takáto terapia by mala mať protizápalový účinok a tiež by mala zlepšovať účinnosť svalov a kostí. Súčasťou liečby môže byť aj známa lymfodrenáž.