Strašiak menom tretia vlna pandémie sa vznáša nielen nad Slovenskom. Zatvoria sa prevádzky a budeme zase sedieť doma, v izolácii? Hlavu hore, netreba podliehať skepse a obavám. Múdrejšie je hľadať cestu, ako si aj v čase obmedzení udržať dobrú náladu, zdravie a spoznať doposiaľ neznáme kúty čarovného Slovenska.
Riešením môže byť bicykel. Koronakríza so zákazom stretávania a stopkou pre kolektívne športy priniesla v minulom roku veľkú renesanciu cyklistiky. Na bicykli máte slobodu, dostanete sa prakticky kamkoľvek, ste na čerstvom vzduchu a navyše aktívnym pohybom upevňujete svoje zdravie. A je tu ešte jeden dôležitý benefit – cyklistika na rozdiel od mnohých iných športov šetrí vaše kĺby, takže boľavých kolien sa netreba obávať.
Je vedecky dokázané, že bicyklovanie urobí s vaším telom viditeľné zmeny.
- Získate kondíciu.
Netreba sa od začiatku hrať na Sagana, ale otestovať svoje možnosti a postupne zvyšovať prekonanú vzdialenosť, prípadne náročnosť terénu. Odmenou bude lepšia kondícia, už po krátkom čase sa vám podarí vyjsť po schodoch bez zadýchania.
- Naberiete svalovú hmotu.
Bicyklovanie pomáha tvarovať svaly nielen na nohách, ale posilňuje aj svaly na rukách. Ak pridáte aj cvičenie na posilnenie chrbtového svalstva, zážitok z jazdy bude dokonalý, bez rušivej bolesti chrbta. Navyše je známy fakt, že ľudia s pevnými svalmi mávajú lepší metabolizmus
- Spálite prebytočné tuky.
Bicyklovanie patrí medzi klasické aeróbne aktivity, pri ktorých sa strácajú prebytočné kilogramy. Organizmus pri pohybe čerpá energiu spočiatku z cukru a potom prchádza na tukové zásoby. Kombinácia cyklistiky s cvičením na posilnenie stredu tela či dôkladné natiahnutie svalov pri joge alebo pilates urobí svoje.
- Upravíte si srdcovú frekvenciu.
Športovaním sa znižuje srdcová frekvencia. Na sledovanie tepu nepotrebujete hneď smart hodinky ani fitnes náramok. Na začiatok úplne stačí meranie nahmataním krčnej tepny alebo tepny na zápästí. Opakované meranie po pár mesiacoch pravidelnej jazdy na bicykli je príjemným prekvapením.
- Premažete si kĺby.
Bicykel je správna voľba je zdravé kolená. Lekári ho odporúčajú ako prevenciu chronických bolestí aj ako rehabilitáciu po úrazoch či ortopedických zákrokoch. Pohyb na správne nastavenom bicykli zapája tie správne šľachy a svaly.
- Mozog vás obdarí endorfínmi.
Ľudský mozog pri bicyklovaní vylučuje zvýšené množstvo endorfínov – hormónov šťastia. Odmenou za vydarenú jazdu tak bude nielen radosť z pohybu na slobode a na čerstvom vzduchu, ale aj dobrý pocit a pevnejšie sebavedomie.
Ešte váhate nad kúpou bicykla? Máte nejasnosti, či po rokoch ešte zvládnete jazdu na dvoch kolesách? A aký typ vybrať spomedzi ponúkaných bicyklov – mestský, cestný či horský? A vhodnejší je trekový alebo crossový? Akú veľkosť rámu zvoliť a ako nastaviť sedadlo či riadenie?
Odpovede nehľadajte u anonymných poradcov na internete, ale oslovte profesionálov s dlhoročnými skúsenosťami. Vyškolení a certifikovaní odborníci v špecializovaných obchodoch majú odpovede na všetky najčastejšie otázky a ochotne poradia.
Čo treba zohľadniť pri výbere bicykla?
- Účel využitia
Budete jazdiť len po upravených cyklotrasách po meste alebo si plánujete odskočiť aj na lesné chodníky? Myslíme aj na prípady, kedy plánujete použiť tento dvojkolesový dopravný prostriedok na dochádzanie do práce, aj na adrenalínové jazdy po slovenských singeltrackoch. Žiadny problém, ponuka bicyklov je široká a určite nájdeme vhodný model pre seba.
- Nároky na bicykel
Keď si ujasníme účel použitia bicykla, posunieme sa vo voľbe o krok ďalej. Pre mestskú jazdu netreba vyberať spomedzi celoodpružených modelov s odľahčeným rámom. Pri predstave o zážitkoch z jazdy v teréne bude riešením horský bicykel. Aj tu je výber veľký, od hardtailov s pevnou zadnou stavbou až k spomínaným celoodpruženým modelom. Na výber sú rôzne materiály rámu, počínajúc overenými hliníkovými zliatinami až po karbón.
- Fyzické predpoklady
Vek nie je žiadnym hendikepom, o čom svedčia aktívni seniori na klasických a v poslednom čase stále obľúbenejších elektrobicykloch. Práve bicykle s elektrickým pohonom sú vhodnou voľbou pre fyzicky menej zdatných ľudí. Umožnia im prežiť v jeho sedle takú porciu kilometrov, ktorú by ináč nezvládli a vidieť nové miesta. Jednoducho sa e-bicykel stane Vašim spôsobom trávenia voľného času, na ktorý sa budete tešiť.
- Servis a poradenstvo
Kúpa lacného bicykla v obchodných reťazcoch býva spojená s ťažkosťami pri skladaní, prípadnej oprave a servisovaní bicykla. Prvotným problémom je už nízka kvalita komponentov a rámu, nízka cena nie je jednoducho zadarmo. Verte, že z takého bicykla budete mať radosť len krátko. Preto nakupujte tam, kde sa o Vás postarajú aj keď budete potrebovať servisný zásah či odborné poradenstvo. Samozrejmosťou je poradenstvo k používaniu každého modelu, špeciálne to platí pre e-bicykle.
Svet zo sedla bicykle je hneď krajší. Ak sa Vám dokonca podarí nadchnúť pre tento spôsob trávenia aj svoju rodinu, alebo kamarátov, máte vyhrané. Cyklistika najviac chutí s tými najbližšími.