Tepovanie kobercov nie je sezónny výstrelok. Svoje opodstatnenie získalo po mnohých faktoch, ktoré sa postupne publikovali a donútili aj najzarytejších odporcov premýšľať nad kvalitným tepovaním.
Dnes si predstavíme niekoľko faktov o kobercoch a „života“ v ňom.
Norovírus sa môže na nevyčistenom koberci prežiť až 4 týždne. Tento nepríjemný vírus spôsobuje žalúdočnú chrípku. Nič príjemné.
Mikrobiológovia označili vzduch fúkaný z vysávača za jeden z piatich miest v domácnosti, ktoré má najvyšší počet choroboplodných zárodkov. Medzi ďalšie miesta patria špongie na riad, práčky, toalety počas splachovania a kuchynské odpadkové koše.
Pravidelné vysávanie je samozrejme potrebné, aby sa predišlo zhoršeniu stavu. Po čase ale každý koberec v kancelárii alebo domácnosti potrebuje reštart v podobe hĺbkového tepovania.
V kobercoch s obľubou žijú aj ploštice, ktoré sú napriek svojej veľkosti mimoriadni maratónci. Za svojou obeťou prejdú aj 30 metrov.
Prach je z veľkej časti tvorený odumretou kožou. Človek „stráca“ asi 1,5 milióna kožných buniek za hodinu. Dobrú chuť roztoče.
Prach je všade, ale podstatne koncentrovanejší je vo vnútorných priestoroch. Odhaduje sa, že je to až dvojnásobné množstvo. Len v USA spadne ročne 43 miliónov ton prachu. Astmatici a alergici, traste sa.
Väčšiu mieru znečistenia vykazujú koberce, ktoré sú rozprestreté po celej podlahe. Problémom sú najmä rohy a ťažšie dostupné miesta, kde sa zhromažďuje organický odpad a vlhkosť – raj pre choroboplodné zárodky.
Ako často ale tepovať koberec? Neexistuje jednoznačné pravidlo ale všeobecne sa odporúča tepovať kancelársky koberec každých 6 mesiacov ( ideálne na jeseň a na jar ) a koberec v domácnosti by mal byť profesionálne vyčistený tepovaním aspoň raz do roka.
Vlastnosť koberca viazať na seba prach je zároveň jeho veľké pozitívum. Ak sa o koberec pravidelne staráte, je schopný eliminovať voľný prach v ovzduší. Zlý vysávač a zanedbané tepovanie mali za následok pretrvávajúce gastro problémy jednej rodiny, pretože v koberci dlhodobo žila kolónia salmonely a zvírením prachu sa baktéria opakovane dostávala do tela.
Koberec, či už v kancelárii alebo domácnosti, plní estetickú ale aj zdravotnú funkciu. Ak má ale skutočne slúžiť svojmu účelu, je potrebná pravidelná starostlivosť vo forme profesionálneho tepovania. Zverte túto úlohu profesionálom, ktorí sa tomu venujú denne niekoľko hodín.