Štvorkolka vs. Motorka: aký je v nich rozdiel?

Okrem očividného rozdielu v počte kolies, čím ďalším sa odlišuje používanie štvorkoliek a motoriek? Pre väčší prehľad sme rozdielne aj podobné znaky týchto dopravných prostriedkov rozdelili do kategórií jazda, bezpečnosť, využitie a oprávnenie.

V čom sa štvorkolky a motorky líšia a v čom naopak podobajú?

Jazda – Štvorica kolies vám pri jazde dáva väčšiu stabilitu než len pár kolies motorky. Pri štvorkolke  zároveň nemusíte neustále dbať o udržiavanie rovnováhy a jazde na nej sa dá priučiť rýchlejšie. Motorka si naopak vyžaduje viac praktických skúseností a je tak vhodnejšia skôr pre pokročilejších užívateľov, zatiaľčo jazdu na štvorkolke zvládnu bez problémov aj začiatočníci.

Bezpečnosť – Otázka bezpečnosti pri jazde je predovšetkým vecou názoru. Kým niektorí používatelia považujú za bezpečnejšie štvorkolky, pre iných je bezpečnejšou voľbou motorka. Pri oboch je samozrejmosťou nosenie ochrannej prilby a viditeľnosť menšej štvorkolky možno zvýšiť prostredníctvom vlajky na prúte.

Využitie – Motorky sú určené predovšetkým pre jazdu po asfaltových cestách a diaľniciach, zatiaľčo v prípade jazdy v teréne oceníte viac štvorkolky. S tými sa dá jazdiť po lesných, poľnohospodárskych aj poľných cestách, ktoré nie sú pravidelne udržiavané. Špeciálne štvorkolky can am sa hodia dokonca tiež do zablateného, prípadne zasneženého terénu a to aj v prípade zhoršeného počasia.

Oprávnenie – Téma vodičských preukazov aj oprávnení je u obidvoch dopravných prostriedkov podobná. Platí, že motorky a štvorkolky, ktorých objem motora nepresahuje 50 cm3 a maximálna rýchlosť je 45 kilometrov za hodinu, možno používať už od veku 15 rokov po získaní vodičského oprávnenia na skupinu AM.

Pokiaľ má daná štvorkolka motor s objemom nad 50 cm3, avšak  váži do 500 kilogramov, spadá už do skupiny B1 a ak je jej váha väčšia, vzťahuje sa na ňu kategória B. V oboch prípadoch sa dá na takýchto štvorkolkách jazdiť s bežným vodičským preukazom skupiny B určeným pre vozidlá s hmotnosťou do 3 a pol tony.