Na téma spánok sa vedú nekonečné diskusie a neustále sa objavujú nové odporúčania. Už ste sa do spletitej siete informácií zamotali? Pomôžeme vám dostať sa z nej von a vyvrátime 5 najčastejších mýtov o spánku.
Mýtus 1.: Každý musí spať aspoň 8 hodín denne
Údaj o odporúčaných 8 hodinách spánku vznikol spriemerovaním spánkového základu u dospelých. Tento spánkový základ teda doba, ktorú vaše telo nevyhnutne potrebuje pre plnohodnotný odpočinok, sa obvykle pohybuje medzi 7 a 9 hodinami za deň. Preto slepo nenačúvajte tvrdeniu o priemerných hodnotách, radšej si nechajte poradiť vlastným telom. Ak spíte menej alebo dlhšie a dlhodobo sa necítite ráno unavení ani inak oslabení, nie je dôvod svoj spánkový režim meniť.
Mýtus 2.: Starším ľuďom stačí málo spánku
Nestačí. Potreba spánku sa s nástupom seniorského veku neznižuje ani nezvyšuje. Starší ľudia spia menej obvykle preto, že sa ľahšie prebúdzajú a často ich trápia niektoré z porúch spánku. Pre nedostatok spánku v noci si preto radi doprajú odpočinok v priebehu dňa, ktorým doháňajú svoj deficit. Je teda dôležité dbať na kvalitu každej minúty spánku. Nielen seniori by sa preto mali zamerať na výber kvalitného matraca, ktorého vlastnosti je možné podporiť anatomickým vankúšom, aby si telo skutočne odpočinulo.
Mýtus 3.: Je dobré si naspať do zásoby
Naspať si do zásoby nejde, a nie je to ani zdravé. Telo má svoj denný rytmus. Ak ho narušíte extrémnymi výkyvmi formou výrazného skrátenia alebo predĺženia spánku, telo bude unavené a naspäť do režimu sa bude ťažko dostávať. Nedostatok aj prebytok spánku telo vyčerpáva.
Mýtus 4.: Spať cez deň nie je zdravé
Dlhým vyspávaním cez deň svojmu zdraviu skutočne neprospejete, ale niekoľko minút odpoludňajšej siesty osvieži vašu myseľ a telu dá priestor na krátku, avšak veľmi účinnú regeneráciu. Podľa výskumov šlofík po obede dokonca znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
Mýtus 5.: Prebúdzanie sa v noci značí nespavosť
Ak sa v priebehu noci krátko prebudíte a po pár minútach zasa zaspíte, nespavosti ani inej spánkovej poruchy sa báť nemusíte. Ide o bežný proces. Problém nastáva až vo chvíli, kedy vám následné zaspanie zaberie celé desiatky minút až hodiny.
V tom prípade sa najprv zamerajte na svoju spánkovú hygienu. Spíte na správnom matraci? Ako sa cítite vo svojej posteli? Napríklad kovové konštrukcie vás môžu prebudiť svojím chladným dotykom, nekvalitný nábytok zasa vŕzganím. Ideálne investujte do pevnej postele z masívu s dlhou životnosťou. Problém môžete objaviť aj vo svojich stravovacích návykoch, nepravidelnom spánkovom režime… Ak si neviete rady, vyhľadajte pomoc odborníka a vychutnajte si plnohodnotný zdravý spánok.